2% PRE VAŠE DETI

Otužovanie detí

Otužovanie detí

Prichádza obdobie, kedy veľa detí reaguje, či už na nástup do kolektívu alebo na zmeny v počasí, či jedno s druhým, zvýšenou chorobnosťou. V predškolskom veku je takýto stav veľmi častý a bežný, deti i rodičov dokážu rôzne infekcie potrápiť. V tejto súvislosti sa pozrieme na to, ako deťom (i nám rodičom) posilniť obranyschopnosť.

Medzi pomocníkov podpory detskej imunity (okrem kvalitného spánku, vyváženého stravovania kvalitnými potravinami, dodržiavania hygienických návykov, aktívneho pohybu),  patrí aj otužovanie. Nemusíme si hneď predstavovať tzv. “ľadové medvede“, ktoré sa vrhajú do zamrznutých jazier, ale môžeme sa pozrieť na to, akými aktivitami, či návykmi môžeme deti prirodzene otužovať a viesť ich k tomu, aby nemali zo zimy strach. V našich končinách a kultúre sme si skôr zvykli na prehrievanie malých detí už od narodenia. Riešime rôzne podvedomé strachy, ktoré nám akonáhle trochu zafúka alebo sa ochladí radia pridať vrstvy oblečenia (napríklad deťom dať o jednu vrstvu oblečenia viac, ako máme my – pritom by mali mať o jednu vrstvu menej, pretože sa viac hýbu). 
 

Tu je niekoľko dôvodov, prečo deti zvládajú chlad lepšie ako dospelí:
 

• Hravosť – deti sú stále v hre, poznáme to aj sami, pokiaľ sa hráme, sme naplno ponorení do deja, poznávania a objavovania.
• Pohyb – deti sú stále v pohybe, behajú, skáču, hopsajú, nielen počas športu. Na rozdiel od nás dospelých – buď športujeme alebo v chlade stojíme a mrzneme.
• Obavy – deti si obavy jednoducho prežijú a nechajú ich odísť. Svoje strachy si toľko nechránia na rozdiel od dospelých. 
• Prítomnosť – v chlade sú viac prítomné než my, čo súvisí s ich hravosťou.
• Dôsledky – buď si ich neuvedomujú alebo im nedávajú toľko dôležitosti.
• Hnedý tuk – pomer hnedého tuku v tele majú deti vyšší než my dospelí. A hnedý tuk vytvára teplo.


Na otužovanie detí by sa malo ísť však opatrne a neskôr to nechať skôr na ich detské pocity. Akým spôsobom sa teda môžu otužovať deti?

Jednou z najprirodzenejších metód otužovania je pobyt na čerstvom vzduchu za každého počasia. Preto aj u nás v škôlke je zvykom chodiť na dvor, či prechádzku v každom počasí, pretože ako sa vraví: „Neexistuje zlé počasie, len zle oblečené dieťa“. Okrem toho, že sa deti týmto pobytom otužujú, i zážitok z tohto drobného „nepohodlia“ je pre nich v mnohých smeroch prínosný.

S deťmi sa občas prihodí, že si napríklad odmietnu vziať čiapku, či zimnú bundu. V týchto prípadoch pomáha navrhnúť im zobrať si bundu so sebou do ruky. Nakoniec, keď deti okúsia pár sekundový chlad vonku bez bundy, si ju sami oblečú.  Je fajn dopriať deťom ich vlastnú skúsenosť s chladom. Deti si potrebujú určité situácie tiež zažiť. Skúsme im trochu viac dôverovať a nechať ich rozhodnúť sa samé podľa ich aktuálneho pocitu (chladu/tepla).

Pri otužovaní vodou už treba byť opatrnejší. Platí viacero zásad, na ktoré by sa nemalo zabúdať (deti v predškolskom veku a staršie): nenamáčať vlasy, ani hlavu, neotužovať pri nachladení/chorobe, dostatočný pohyb po otužovaní a hlavne by to malo byť hravé a príjemné. Otužovať sa môžu buď vo vani, v sprche alebo si len namočiť nohy v potoku, či prebehnúť sa bosý po rannej rose v tráve pred domom. 
 

Niekoľko tipov, ako začať otužovať s deťmi:

- Pohyb na čerstvom vzduchu za každého počasiaa prechádzky naboso
- Spánok pri otvorenom okne do neskorej jesene
- Časté vetranie miestností
- Neprekurovať miestnosti
- Primerané obliekanie
- Krátke behy v zimných mesiacoch
- Športové aktivity v tričku a šortkách

 

A pár tipov pre tých, ktorí s otužovaním už začali:

- Behanie a chôdza naboso v snehu
- Potieranie uterákom navlhčeným v studenej vode
- Polievanie tela studenou vodou
- Hry v kúpeľni (do kúpeľa pridať pár kociek ľadu s hračkami)
- Niekoľkosekundový vstup do jazera
- Saunovanie

 

Na záver si zhrňme hlavné prínosy otužovania:

- Stimuluje imunitný systém
- Unikátna masáž ciev
- U dospelých: odbúravanie stresu, upevňovanie vôle, učenie sa dôvery vo vlastné dieťa a jeho pocity
- U detí: učenie sa nastavenia mysle, dopriať deťom vlastnú skúsenosť a možnosť rozhodovania, budovanie sebadôvery vo vlastné telo a pocity

 

Netreba zabúdať na to, že ideme deťom príkladom. Ak máme strach zo zimy my a často sa obávame, že dieťa je málo oblečené, bude choré, tak je veľmi pravdepodobné, že ani naše deti si chladné počasie neobľúbia. Pri otužovaní je tiež dôležitá pravidelnosť. Tiež je dobré si uvedomiť, že i keď môžeme s deťmi otužovať, neznamená to, že nebudú vôbec choré. Je tu však veľká šanca, že bežné prechladnutia zvládnu s ľahším priebehom a rýchlejšie budú fit. 

Na záver ešte jeden knižný tip pre dospelých i deti o otužovaní: 
Zachariáš a studená voda ( napísal Daniel Rušar, ilustrovala Adela Režná)

Zdroje:

Daniel Rušar, Zachariáš a studená voda

www.zdraveotuzovanie.sk

https://ahojmama.pravda.sk/clanky/otuzilkyna-lucia-hendrichovska-radi-rodicom-/12100-clanok.html

https://www.mslsaru.sk/wp-content/uploads/2018/03/PROJEKT-otužovanie-det%C3%AD.pdf